TEOG Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

kazanova21641

Yeni Üye
Admin
Katılım
13 Nis 2015
Mesajlar
202
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş sınavının tercih sonuçları açıklandı. TEOG yerleştirme sonuçlarına göre bir çok kişi bulunduğu yerden uzaktaki okullara yerleştirildi. Uzak okullara yerleştirilen öğrenciler nakil işlemleri sayesinde istediği okula naklini alabilir mi?

Devlet olarak eğitimde reformlar yapılmaya devam ediliyor. Son yıllarda eğitimde yapılan köklü değişikliklerden biri de TEOG sınavıydı. Bu sınavda yüksek puan alan öğrenciler istedikleri okullara yerleştirildi. Bunun yanında istediği okulu yazanlarda farklı okullarda kaydı oluştu. Ve bunun gibi bir çok kişi aynı durumda. Çevremizde görüyoruzdur şehirde yaşayan ve geçimini zor sağlayan ailelerin bir çoğunun çocukları ilçelere yerleştirildi. Bu durumda ya oraya gidip kayıt yapmak zorunda kaldı yada nakil işlemleri sayesinde şehirde evine yakın bir okula nakil için başvuru yapmak zorunda kaldı.
Sizde bu durum ile karşı karşıya kalmış iseniz 25 Ağustos ile 28 Ağustos tarihleri arasında her bir nakil talebinde tek okul tercihinde bulunmak şartı ile veli tarafından öğrencinin kesin kaydının yapıldığı okul müdürlüklerine yapılacak. Özel bir liseye nakil yaptırmak isteyen öğrencilerin velileri ise ilgili özel ortaöğretim kurumuna şahsen başvuruda bulunmaları halinde kesin kayıt işlemleri yapılacak ve yerleştiği ortaöğretim kurumdan nakilleri e-okul üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Okulların ilan edilen boş kontenjanlarına haftada bir okulu seçmek şartı ile nakil işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Eylül sonuna kadar sürecek olan nakil işlemleri 26 Eylül’den sonra yapılacak nakil başvuruları, ortaöğretim kurumları arasında nakil esaslarına göre taban puanlar esas alınarak gerçekleştirilecek. Nakil kontenjanları ile işlemleri ve ilgili bütün duyurular Milli Eğitim Bakanlığının “e-okul.meb.gov.tr” adresinden duyurulacak.
Tercih yapan öğrencilerden, 1 milyon 57 bin 799′u A grubu tercihlerine, 78 bin 447′si B grubu tercihlerine yerleştirildi. Herhangi bir tercihte bulunmayan 134 bin 788 öğrenci ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir ortaöğretim kurumuna yerleştirildi.
 
Üst