Arama Motoru Nedir ?

Pırasa Adam

Yeni Üye
Admin
Katılım
29 Eki 2015
Mesajlar
438
Tepkime puanı
1
Puanları
16
Arama motorları internet üzerinden aranan bilgileri sorgulamamızı sağlayan web üzerindeki tarama mekanizmaları olarak adlandırılan geniş içerikli arama sitelerine verilen isimdir. En yaygın olarak kullanılan arama motorları

Google
Yahoo
MSN ve
Altavista'dır.

İnternet üzerindeki bilgilere ulaşmak için sorguladığımız web üzerindeki tarama mekanizmaları iki çeşidi vardır.

1. "Subject Catalogues" (Konu Katalogları)
2. "Web Search Engines" (Arama Motorları)

Yüzlerce farklı Arama motoru ve Konu Rehberi (Kataloğu) servisi vardır. Web üzerinden bilgiye ulaşma ve onu alma yollarını üç gruba ayırmak mümkündür.

Konu rehberlerine göre bilgilerin sınıflandırıldığı ve sorgulamanın bir takım konu başlıklarında yararlanılarak yapıldığı sistemlerdir. Konu katalogları ile bilgi sınıflamasına genellikle alfabetikkronolojik içerik (bilimsel sosyal politik oyun vb gibi global içerikler katalog olarak seçilir)bölgesel vb gibi kriterler göz önüne alınır ve bilgiler olabileceğince esnek bir yapı içinde kataloglara bölünür. Bu tip arama sistemleri konu başlıklarından alt başlıklara oradan da aradığımız bilgilere ulaşmamızı saplar. Aynı zamanda bunların çoğu kataloglar içinde verilen bir anahtar kelimeye ya da diğer bazı kriterlere göre sorgulama yapmak da mümkündür. Bu sistemlerin oluşturulması konulara göre gruplara gerektirdiği için bir hayli insan gücü gerektirebilir.

İkinci gruba giren arama sistemleri birçok domaindeki? Bilgi kaynaklarını (web sayfalar) otomatik olarak tararlar ve bir takım indeksler oluştururlar. Bu indeksler üzerinden sorgulama ise seçilen bazı anahtar kelimeler ve bazı yardımcı unsurlardan yararlanılarak yapılır. Bu tip sistemlere Search Engines (Arama motorları) denir. Yani www üzerinde yapılan tarama mekanizmaları diğer bir ifade ile arama motorları veya arama araçları olarak adlandırılırlar. Aramak istediğiniz konu ile ilgili verilen anahtar kelimenin veya kelimelerin (keywords) geçtiği konu başlıkları taranır. Anahtar kelime ya tüm beşgelere ya da bir veri tabanı ve indeksleme sistemi kullanılarak aranır. Anahtar kelimenin geçtiği siteler ve kayıtlar kullanıcıya listelenir. Arama motorlarının iki işlevi vardır:

- veri toplamak

- sorgulama mekanizmaları sunarak bu veriler üzerinde arama yapılmasını sağlamak.

Veri toplama işi Spider Harvest Pursuit vb gibi otomatik robot sistemler ile çeşitli Web veya ftp siteleri arasında gezinerek ve buralardaki kaynakları tarayarak olur.

Sorgulama mekanizmaları kısmında ise doğrudan aradığı bir bilgiye ulaşmak isteyen kişinintoplanan veriler üzerinde sorgulama yapabilmesini sağlayan kullanıcı arayüzleri ve üzerinde hızlı sorgulama yapılabilecek veritabanı (database) sistemleri vardır. Burada kullanıcı seçtiği bazı anahtar kelimelere uyan bilgileri kolayca tarar ve Web arayüzü içinde aradığı bilgilerin bulunduğu site adresleri arasında gezinerek (navigate) aradığı bilgiye ulaşmaya çalışır. Arama Robotlarıgünümüzde en çok kullanılan arama sistemleridir. Temel işlevi bir

Arama Motoru olan sistemlerin çoğu ilk grupta gördüğümüz konu kataloğu sınıflamasıseçeneğini de kullanıcılarına sunarlar.

Bu tip sistemlere girildiğinde karşımıza ilk önce anahtar kelimeleri yazabileceğimiz bir alan çıkar. Buraya ilgili kelimeleri girip sorgulama biliriz. Sorgulama alanına girilen anahtar kelimeler (ANDOR NOR NEAR) gibi mantıksal işlemlere parantezler kullarak gruplama işlemlerine vb tabi tutulabilirler. Bazı sistemlerde sorgulama Web ya da Usenete yönlendirilebilir. Genel olarak bir sorgulama sistemini kullanmadan önce kullanımla ilgili detaylarda biraz kafa yormakta yayar vardır.

Üçüncü bir grup pek çok Arama Motoru servisini aynı sayfada size sunan servisler olarak (All in One) karşımıza çıkarlar. Bunlardan bazıları sorguları birden çok sorgulama servisinde işletipsonucu birleştirerek size verebilmektedir. Bazıları ise aradığınız konuya en uygun arama motorlarını gelen sonuçları değerlendirerek size listelemektedirler.

1.2.Katalog Servisleri

İlk gruba giren servislerden en yaygın kullanılanları aşağıda listelenmiş ve kısa tanımları verilmiştir. Bu grupta özellikle Yahoo ve Web Virtual Lib (bir ölçüde de Excite) ilk başlangıç noktası olarak çok idealdirler. Search com konu katalogları ile birlikte değişik arama motorlarına erişilebilmesini sağlaması bakımından her zaman hatırlanması gereken bir servistir.

Yahoo: İçeriğe göre dikkatlice ve hiyerarşik bir yapı içinde düzenlenmiş çok zengin konu rehberleri (katalogları) üzerinde gezinme ve arama motoru üzerinden sorgulama yapılmasına olanak tanıyan bilgiye ulaşma işlevinde �en çok kullanılan� bir sistemdir. Çok değişik ve geniş bir kataloglama sistemi var. İçinde hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Yahoo kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler ilerideki kısımlarda verilecektir. (Yahoo! Türkiye).

Web Virtual Library: oldukça geniş bir konu kataloğu sistemi. Mutlaka bakılması gereken yerlerden birisi. Mühendislik tıp eğitim bilim kültür yaşam vb her konuda geniş ve sık güncellenen bir içeriği var. (http://w3org/hypertext/DataSources/B.../Overview.html)

GNN (Global Network Navigator): İnternet Kataloğu servisi. İnternette en iyiler en yeniler spor vb konularda bir çok şeyi bulabilirsiniz. (http://nearnet.gnn.com/gnn/GNNhome.html)

Magellan: 30 civarında ana içerik üzerinden listeleme ve arama motoru servisi. (Apartment Finder & Commercial Real Estate | McKinley)

Albert: Basit bir arayüzü olan 10 ana içerik üzerinden listelemeler yapabileceğiniz bir servis. (http:at Albert2.com)

İnfoSeek: Dikkatlice düzenlenmiş kataloğu üzerinden listeleme ve arama motoru servisi. Çok farklı konularda çok iyi başlangıç noktaları (haritalar shareware program arşivleri sözlük servisleri kişi/kurum sorgulama borsa TV haberleri sorgulaması vb.) (http:www.infossek.com)

Search Com: İyi bir konu kataloğu var. Ayrıca bir çok Arama Motoru servisine aynı menüden erişebilirsiniz. (Metasearch Search Engine - Search.com)

The Whole İnternet Catalogue: Konularına göre gruplanmış hiyerarşik bir liste. Çok fazla geniş olmamasına rağmen kendi alanında en iyi sitelere linkler

bulabileceğiniz bir yer. Bunların yanında en popüler ve en yeni Web siteleri vb. şeklinde konu başlıkları var. (http:www.gnn.com/wic/newrescat.toc.html)

Bunların dışında Point ve Eınet Galaxy siteleri de denenebilir.

Find the top rated places on the web | PointCom
http://andromeda.einet.net/galaxy.html
 
Üst